Kétoldali csípőficam protetizálása fiatal felnőtt korban

Csipőficam

Kezelt gyermekkori csípőficam után is kialakulhat súlyos csípőkopás már fiatal korban. A csípőficam talaján kialakult kopás tünetei a fájdalom, mozgás beszűkülés, a beteg egyre kisebb távolságot tud megtenni. A csípőficam utáni állapot speciális tünete a többé-kevésbé kifejezett billegő járás. (A medence billenését megakadályozó izom a „normálisnál” kisebb távolságot hidal át, így nem tudja kifejteni a hatását.) 

A csípőficam utáni állapot protetizálása kihívást jelent, a megfogyatkozott csontállomány miatt a vápakomponens rögzítése nehéz, szükség lehet csontpótlásra, fémkiegészítők alkalmazására.

Csipőficam

A combcsont oldaláról a combcsont feje gyakran ellapult, deformálódott, a combnyak megrövidült, a velőűr szűk. Ha a combcsonton a gyermekkorban műtétek történtek az megváltoztatja a combcsont csípőközeli részének formáját beleértve a velőűrt is, ami a protézis szár komponensét fogadja be.

A fiatal, nehezen járóképes nőbeteg súlyos fájdalmakkal kifejezetten beszűkült csípő mozgásokkal jelzetten billegő járással kereste fel ambulanciánkat. A röntgenen a csípőficam utáni állapot összes előzőekben ismertetett tünete felismerhető volt, emellett a combcsont gyermekkori műtétek utáni deformálódása is látszott.

 

Térd protézis beültetés jelentős deformitással gyógyult töréssel társuló kopás esetében

A 60 éves nőbeteg erősen sántítva, bal oldali térdfájdalommal, végtag rövidüléssel jelentkezett ambulanciánkon, a térdet 50 fokos terjedelemben tudta hajlítani. Az előzményekben combcsont törés szerepelt.

Az elkészült röntgenen kopás jeleit, az oldalirányú felvételen jelentős deformitással (előre felé domború görbületet észleltünk, a frontális síkban a deformitás görbülete kisebb volt. 1. ábra.  

2 lépésben terveztük a műtétet, a beteget felvilágosítottuk arról, hogy a műtétek után sem várható teljes mozgás. Első lépésben a combcsont „kiegyenesítését” végeztük el megtervezett mértékű csonték kivételét (osteotomia) követő csont egyesítéssel 2. ábra, a rögzítés velőűrszeggel történt. 3. ábra

A második lépésben az osteotomiát követően térdprotézist ültettünk be, 4. ábra. A műtétet követően a térd fájdalmatlanná vált, az 50 fokos mozgásterjedelem 90 fokra nőtt. A műtéteket dr. habil Papp Miklós végezte.

 

Biztonságos csípő protézis beültetés gerinc stabilizáló műtét után

A csípő protézis műtétek szövődménye lehet a protézis ficamodása. A ficam esélyét az implantátumok megfelelő pozicionálásával és a műtét után javasolt óvintézkedések szigorú betartásával minimalizálni lehet.

Az ágyéki gerinc kompenzációs mozgásának pótlására az úgynevezett Dual Mobility vápa rendszer alkalmas. A hagyományos cement nélküli vápával szemben a Dual mobility rendszernél a csontban fixen rögzülő fémvápában a műanyag betét szabadon mozog, emellett a műanyag betétben is szabadon mozog a művi protézis fej.

 

Csípő protézis vápacsere jelentős csontpusztulás esetén

A csípő protézis vápakomponensének nem fertőzéses eredetű kilazulása kezdetben diszkomfort érzéssel, majd egyre fokozódó fájdalommal jár, ami bizonyos esetekben járásképtelenséghez vezet.

A kilazult vápa előbb-utóbb elmozdul a helyéről, a vápa rendellenes mozgása kisebb-nagyobb csontpusztulást okoz. A csontpusztulás elhelyezkedésétől és mértékétől függően a vápacsere többféleképpen történhet, ha a vápa elveszíti a felső-oldalsó támaszát a felső-oldalsó támaszt művi úton alakítjuk ki csontblokkal, vagy (mint az ismertetett esetben) szövetbarát fémkiegészítővel (augmentummal).

A nőbeteg tolókocsiban érkezett a vizsgálatra, állandó, heves fájdalomra panaszkodott a jobb csípő területén. Az elkészült röntgenen a csaknem 20 évvel ezelőtt beültetett csípő protézis vápa komponensének jelentős elmozdulása látszott, a csontos vápa felső-oldalsó része eltűnt.

A műtétet minimál invazív (izomátvágás nélküli) feltárásból végeztem. A csontos alap felfrissítése után a fém kiegészítővel (augmentum) összecsavarozott biológiai rögzülésű vápa került beültetésre anatómiai helyzetben, majd mind a vápát, mind az augmentumot 2-2 csavarral rögzítettem a csontos alaphoz.

A műtét után a beteg 3 hétig végtagsúllyal terhelt, majd fokozatosan elhagyta a járókeretet, panaszai csaknem teljesen megszűntek, segédeszköz nélkül járóképes.

 

Ilyen mértékű eredményt érhetünk el közvetlenül
egy műtéti beavatkozást követően

 

Minimál invazív csípő protézis beültetés után
egy hónappal egy kis kocogás is „belefér”

A csípő protézis beültetése többféle feltárásból történhet, az általunk alkalmazott mini invazív elülső feltárás még túlsúlyos betegnél is rövid metszésből végrehajtható, a metszést egy klasszikus férfi fürdőnadrág eltakarja.

A feltárás nem jár izomátvágással, izomsérüléssel, mert a behatolás egy izmok közötti anatómiai résben történik. Csontállománytól függően cementezett és biológiai rögzülésű implantátum egyaránt használható.

A műtét rövid, a szövetkímélő technika kisebb vérzéssel jár. A műtét délutánján elkezdett tornát követően a tapasztalat szerint a fájdalom másnap dél körül megszűnik, néhány kivételes esettől eltekintve a végtag a műtét utáni napon teljes testsúllyal terhelhető. A rehabilitáció megfelelő együttműködés (rendszeres, önállóan is végzett torna) esetén nagyon gyors, a torna könnyen elsajátítható, önállóan is folytatható.

A műtét utáni időszakban segédeszközt csak rövid ideig, vagy egyáltalán nem javasolok, a sebgyógyulást követően néhány kilométeres séta, lépcsőn járás megengedett.

A műtét után ajánlott sport a kerékpározás, úszás, néhány kilométeres séta. Kertészkedés, közepes intenzitású fizikai munka végezhető.

 

Előzetes CT vizsgálathoz adaptált (illesztett) minimál
invazív komfort térd protézis beültetés

A totál térd protézis az egyik legsikeresebb és legeredményesebb ortopédiai beavatkozás, az elégedett betegek aránya több, mint 90%. Az esetek egy részében a beavatkozás után is maradhatnak panaszok, mint a térd elülső felszínén jelentkező fájdalom, lépcsőn járás közben instabilitás érzés, a fotelból a beteg nehezen tud felállni. A szakirodalmi adatok szerint a panaszok egyik leggyakoribb oka, hogy az implantátumok rotációs helyzete nem optimális. (A rotáció az implantátum a sípcsont és combcsont hossztengelye körüli elfordulását jelenti).

A CT alapján a protézis komponensek műtét közben jól látható anatómiai pontokhoz viszonyított, hossztengely körüli elfordítása pontosan beállítható.

A kutatócsoportunk által kifejlesztett, világviszonylatban is egyedülálló, új tervezési technika segítségével közel 50, kimagaslóan sikeres térdprotézis műtétet végeztünk. (a technika egy olyan egyszerű, háromszögelésen alapuló CT mérő módszer, amely minden betegnél az adott egyénre jellemző értéket ad meg, kiküszöbölve az átlagtól eltérő anatómiai variációk okozta hibás tervezést)

A protézis beültetése a térd elülső felszínén ejtett egyenes metszésből történik, csaknem mindig minimál invazív eljárással, ami rövidebb bőrmetszéssel és a térdet körülvevő tok-izom struktúra kíméletes bemetszésével jár, ami gyorsabb rehabilitációt biztosít.

A combcsont és sípcsont ízfelszínt alkotó részének alakja, mérete változatos. Műtét technikai szempontból fontos, hogy az implantátum az előkészített csontfelszínt minél nagyobb mértékben fedje, a csonton sehol sem érjen túl.

A komfort protézis (Attune rendszer) széles méretválasztékot (beleértve a nők kisebb csontjaihoz illeszkedő keskeny változatot is) biztosítva maximálisan megfelel a műtét technikai igényeknek, alaki kiképzésének köszönhetően kiemelkedő stabilitást nyújt a mozgáspálya minden pontján. tapasztalatom szerint a gyógyulás gyorsabb, a rendszer aktív, fiatal beteg igényeinek is megfelel.

 

Térd protézis kilazulás és következményes,
jelentős csontpusztulás műtéti megoldása

A segédeszközzel is nehezen járóképes beteg erős fájdalommal, instabilitás érzéssel érkezett konzultációra. Az elkészült röntgenen a sípcsontra helyezett protézis komponens kilazulása, megbillenése és kifejezett csontveszteség látszott. A műtétet a TritonLife debreceni klinikáján végeztem, melynek során a csonthiányt (kék nyíl) egy kehelyszerű fémkiegészítővel (sleeve) pótoltam (sárga nyíl), a stabilitást egy biológiai rögzülésű hosszú szár biztosította (zöld nyíl). Jelenleg a beteg segédeszköz nélkül fájdalommentesen jár (videók).

A kilazult, fájdalmassá vált csípő, és térd protézisre jellemző, hogy az addig jól működő ízületben vagy annak környezetében fájdalom jelentkezik, mely eleinte enyhe, majd fokozatosan erősödik. Az érintett ízület mozgása beszűkülhet, súlyos esetben akár tengely eltérés bizonytalanság érzés, instabilitás is kialakulhat. Az ízület egyre kevésbé terhelhető, a beteg egyre kisebb távolságot tud megtenni, súlyos, előrehaladott szakaszban járásképtelenné válhat. A kilazult térd protézis csont pusztulást okoz, csonttörés veszélye állhat fenn.

A fizikális vizsgálat után hagyományos röntgenfelvétel szükséges, a diagnózis a röntgen alapján többnyire felállítható, a csontállomány-csontpusztulás pontos megítélésének érdekében a fém torzító hatását kiküszöbölő CT vizsgálat is szóba jön.

A térd protézis kilazulása- lehetőleg minél hamarabb- műtétet, a protézis cseréjét igényli, a csont pusztulás mértékétől függően a csont hiányt kitöltő fém kiegészítők alkalmazása szükséges lehet.

 

Sikeres minimal invazív (izom átvágás nélkül)
csípő protézis 91 éves korban is!

A mini invazív elülső feltárás még túlsúlyos betegnél is rövid metszésből végrehajtható, a feltárás nem jár izomátvágással, izomsérüléssel, mert a behatolás egy izmok közötti anatómiai résben történik. Csontállománytól függően cementezett és biológiai rögzülésű implantatum egyaránt használható.

A műtét rövid, a szövetkímélő technika kisebb vérzéssel jár. A műtét másnapján elkezdett tornát követően a tapasztalat szerint a fájdalom dél körül megszűnik, néhány kivételes esettől eltekintve a végtag a műtét utáni napon teljes testsúllyal terhelhető. A rehabilitáció megfelelő együttműködés esetén nagyon gyors, a torna könnyen elsajátítható, önállóan is folytatható. A műtét utáni időszakban segédeszköz csak rövid ideig, vagy egyáltalán nem javasolt, a sebgyógyulást

követően néhány kilométeres séta, lépcsőn járás megengedett.

A 91 éves nőbeteg erős csípő fájdalommal keresett fel, panaszai hátterében súlyos csípő kopást állapítottam meg. A megoldást jelentő csípő protézis műtét előtt kardiológiai véleménytől tettük függővé a beavatkozást, kizáró ok nem volt, a várhatóan gyors rehabilitációban bízva a beteggel egyeztetve műtét mellett döntöttünk. A beteg a műtét másnapjától a varratszedésig segédeszközzel, utána segédeszköz nélkül terhelt, fájdalma megszűnt.

 

A mini invazív (izomátvágás nélküli) csípő protézis
műtét utáni pozitív élmények

A mini invazív elülső feltárás még túlsúlyos, extrém izomzatú (a videóban szereplő beteg súlyemelésben világbajnoki második helyezett volt) betegnél is rövid metszésből végrehajtható, a feltárás nem jár izomátvágással, izomsérüléssel, mert a behatolás egy izmok közötti anatómiai résben történik. Csontállománytól függően cementezett és biológiai rögzülésű implantatum egyaránt használható.

A műtét rövid, a szövetkímélő technika kisebb vérzéssel jár. A műtét másnapján elkezdett tornát követően a tapasztalat szerint a fájdalom dél körül megszűnik, néhány kivételes esettől eltekintve a végtag a műtét utáni napon teljes testsúllyal terhelhető. A rehabilitáció megfelelő együttműködés esetén nagyon gyors, a torna könnyen elsajátítható, önállóan is folytatható. A műtét utáni időszakban segédeszköz csak rövid ideig, vagy egyáltalán nem javasolt, a sebgyógyulást követően néhány kilométeres séta, lépcsőn járás megengedett.

 

CT adaptált komfort térdprotézis, műtét után 6 órával.

 

Cementezett térdprotézis után, a varratszedést követő első kontroll alkalmával

Cementnélküli térdprotézis után, a varratszedést követő első kontroll alkalmával

Csípőprotézis után 10 nappal


Csípőprotézis után 14 órával